Forum Opinie o Agencjach zatrudnienia i oferty Pracy Strona Główna Opinie o Agencjach zatrudnienia i oferty Pracy
POLSKIE FORUM O PRACY W UE
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Rejestracja auta w Holandii

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Opinie o Agencjach zatrudnienia i oferty Pracy Strona Główna -> Motoryzacja
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
malgoska
FORUMOWICZ
FORUMOWICZ



Dołączył: 23 Mar 2011
Posty: 190
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 19 razy
Ostrzeżeń: 0/4
Skąd: NL
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 23:47, 06 Kwi 2011     Temat postu: Rejestracja auta w Holandii

1. Zgłoszenie w Urzędzie Celnym.



Przed zgłoszeniem sie do Urzędu Celnego, w celu rozpoczęcia procedury przerejestrowania samochodu, należy dobrze zapoznać sie z obowiązującym prawem, aby uniknąć przykrych niespodzianek. Koszty przerejestrowania pojazdu zależą, bowiem od tego, jak długo posiadasz dane auto. Prawo przewiduje dwie możliwości:


1. Jesteś właścicielem samochodu dłużej niż 185 dni przed zameldowaniem w Holandii. W tej sytuacji w Urzędzie Celnym (Douane) zgłaszasz import tzw. mienia przesiedleńczego wewnątrz Unii Europejskiej (invoerrecht) i występujesz o zwolnienie z podatku BPM;


2. Jesteś właścicielem pojazdu krócej niż 185 dni przed zameldowaniem w Holandii lub kupiłeś auto za granica ( Polska lub inny kraj EU) w trakcie pobytu w Holandii (pobyt w Holandii oznacza okres zameldowania) i chcesz nim jeździć po Niderlandach. W tej sytuacji pojazd nie spełnia warunków mienia przesiedleńczego i musisz zapłacić od niego podatek, który jest rodzajem cła. Jego wysokość zależy od wieku, marki oraz rodzaju napędu samochodu. Kwotę podatku do zapłacenia można wyliczyć na tej stronie [link widoczny dla zalogowanych] . Oznacza to, ze osoba sprowadzająca do Holandii samochód, który kwalifikuje sie, jako mienie przesiedleńcze (sytuacja 1.) nie płaci nic w Urzędzie Celnym, natomiast osoba, której samochód nie spełnia warunków mienia przesiedleńczego, zapłaci podatek w setkach euro (sytuacja 2.).



2. Kontrola techniczna i rejestracja samochodu przez RDW.



Po zgłoszeniu samochodu w Urzędzie Celnym i zapłaceniu BPM, bądź uzyskaniu zwolnienia od BPM, musisz zgłosić sie do RDW (Dienst Wegverkeer). Na jednej z 16 stacji kontroli RDW (RDW-keuringsstation) w Holandii, zostają sprawdzone dane pojazdu z jego dokumentami. Szukając stacji kontroli RDW można skorzystać z krajowego numeru RDW: 09000739, bądź internetu (www.rdw.nl).Wedlug informacji Urzędu Celnego pojazdy sprowadzane z krajów Unii Europejskiej nie podlegają kontroli technicznej. W praktyce okazuje sie, ze RDW egzekwuje wykonanie przeglądu technicznego w przypadku samochodów starszych niż 4 lata. Samochód zostaje także zważony, jest to niezbędne do wyliczenia wartości podatku drogowego (MRB), który będziesz musiał płacić, co miesiąc po przerejestrowaniu samochodu. Jeśli wszystko sie zgadza, twoje auto zostaje wprowadzone do rejestru numerów rejestracyjnych (het kentekenregister). Dokumenty, które są wymagane przez RDW przy rejestracji samochodu to: - wszystkie dokumenty na samochód, ważny paszport oraz wyciąg z Urzędu Gminy ze spisu mieszkańców, nie starszy niż 3 miesiące. Koszt związany z dopełnieniem formalności w RDW (czyli przegląd techniczny, ważenie, wpis do rejestru) to 166 euro. Przy RDW znajdują sie także oddziały Urzędu Celnego, gdzie trzeba uzupełnić osobny dokument dotyczący podatku od pojazdów osobowych i motocykliMRB. Zostaje on wyliczony na podstawie ciężaru samochodu oraz rodzaju i zużycia paliwa (benzyna ma najniższy podatek, diesel najwyższy. Procedura zarejestrowaniem samochodu w holenderskiej bazie numerów rejestracyjnych ( het nederladse kentekenregister) trwa od 3 do 5 dni roboczych. Następnie RDW wydaje dowód rejestracyjny, z którym można wyrobić holenderskie tablice rejestracyjne (wykonanie tablic odbywa sie zazwyczaj na poczekaniu - koszt około 25-50 euro).


3. Ubezpieczenie samochodu.



Po przerejestrowaniu samochodu przychodzi czas na ubezpieczenie pojazdu na wypadek uszkodzenia i kradzieży. Oferta firm ubezpieczeniowych jest bardzo bogata i jest, w czym przebierać. Możesz zapytać twojego ubezpieczyciela o warunki ubezpieczenia samochodu, bądź wybrać innego. W szukaniu najlepszej oferty pomocny jest internet. Na [link widoczny dla zalogowanych] znajdziesz wszystkie niezbędne informacje związanie z ubezpieczeniem samochodu.

Tutaj dokladnie o rejestracji auta w NL
[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Opinie o Agencjach zatrudnienia i oferty Pracy Strona Główna -> Motoryzacja Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin